Малки и микропредприятия, регистрирали минимум 20% спад на оборота през април 2020 г. спрямо април 2019 г., могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ онлайн на сайта на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020).
След преструктуриране на схеми от оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ бяха заделени 173 милиона лева, с които да се отпускат грантове от 3 000 до 10 000 лева.
Екип от oбединение „ДА-СИ“ ДЗЗД, в което си партнират „ДАВИД Холдинг“ АД и „Сиела Норма“ АД, със съдействието на експерти от отдел „Информационни системи“ в дирекция „Централно координационно звено“ в администрацията на Министерския съвет, поддържа ИСУН 2020.
Екипът разработва нови функционалности и поддържа в работно състояние Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз в България. Последното допълнение към системата е възможността малки и микропредприятия, засегнати от пандемията COVID-10 да кандидатстват за безвъзмездна помощ. Това беше реализирано в изключително кратки срокове и при очакван голям интерес към програмата.
Благодарение на професионализма и опита на всички ангажирани с поддръжката на платформата, тя издържа на свръхнатоварването в първия ден на кампанията, когато активността на кандидатите за получаване на безвъзмездната помощ беше изключително висока и бяха подадени над 15 000 проектни предложения.
„Приемът на заявления продължава. Ще държим схемата отворена, докато има средства”, обяви вицепремиерът Томислав Дончев при старта на процедурата в края на миналата седмица. Въпреки огромния интерес, системата ИСУН е издържала на натоварването в първия ден, а пикът на подаване на заявления е бил между 12:00 и 14:00 часа, когато бяха подадени близо 6000 проекта.
Безвъзмездната помощ е одобрена от Европейската комисия съгласно Временната рамка за държавната помощ, приета от Комисията на 19 март 2020 г. и изменена на 3 април 2020 г. и 8 май 2020 г.
Мерките са съфинансирани в голяма степен от Европейския фонд за регионално развитие (75 милиона евро) за ликвидност на микропредприятията и малките предприятия, включително и на самостоятелно заетите лица, за подпомагане на тяхната дейност по време на пандемията и след това. Схемата изключва бизнес, свързан със селското стопанство, рибарството, аквакултурите и горското стопанство.