Контролът върху качеството на квалификационния процес се осъществява чрез вътрешен и външен мониторинг.
Външният мониторинг обхваща:
- анкети и разговори с работодатели, в чиито предприятия работят новоквалифицирани работници, и със заявители на квалификациите
- анализ на резултатите от професионалната реализация на преминалите професионално обучение и на позицията им на пазара на труда
- становища на социални партньори.
При установени качествени разлики между очакваните и получените резултати от професионалното обучение, Главните методисти на центъра организират и осъществяват съответни процедури, отнасящи се до актуализирането на съдържанието на учебните планове и програми, усъвършенстване организацията на провеждането на курсовете или повишаване квалификацията на преподавателите.
Вътрешният мониторинг на обучението и контрола на качеството на преподаване се осъществяват чрез наблюдения от страна на Главните методисти върху организацията и провеждането на професионалното обучение, експертни срещи на преподавателите по теория и практика за обсъждане на хода на обучението, провеждане на анкети със завършващите квалификационните курсове за получаване на обратна връзка за качеството и организацията на обучението, анализ на постигнатите резултати от изпитите при завършване на курса и сравнителен анализ на входящите и изходящите квалификационни равнища за установяване нивото и структурата на новопридобитите знания и умения.
При установени сериозни затруднения в работата, Главните методисти на Центъра организират и предприемат съответни корекционни процедури, отнасящи се до актуализирането на съдържанието на учебните планове и програми, усъвършенстване организацията на провеждането на курсовете или повишаване квалификацията на преподавателите.
Системата за наблюдение на реализацията на пазара на труда на завършилите и придобилите степен на професионална квалификация в Центъра.
Системата за наблюдение на реализацията на пазара на труда на завършилите и придобилите степен на професионална квалификация е тясно свързана със взаимодействието, изградено между ЦПО, Бюрата по труда и социалните партньори. Чрез преки разговори с партньорите и анализ на анкетните карти, ЦПО получава обратна информация и има възможност да проследи процеса на професионална реализация на курсисти, регистирани в Бюрата по труда и преминали обучение в Центъра. След анализ на професионалната им реализация, Експертният съвет може да приеме корекции в предлаганите квалификационни курсове или учебни програми.